Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Sivas’ta Zehirlenme Şüphesi
Sivas'ta 488 kişi zehirlenme şüphesi ile hastaneye akın etti.
VEREN: “ŞUANDA ÜNİVERSİTELERDE
Beyaz TV'de dün Özel olarak yayınlanan “15 Temmuz Destanı” adlı programa konuk o
Sivas'ta 15 Temmuz Demokrasi v
Sivas'ta "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında yapılan anma prog
Şehitlerimiz Sivas'ta Dualarla
Vali Davut Gül, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinli
BU GÖRÜNTÜ SİVAS’A, ÜNİVERSİTE
Akademik, idari ve işçi yaklaşık 5 bin çalışanı olan Sivas Cumhuriyet Üniversite
KUŞ GRİBİ İNSANDAN İNSANA BULAŞMAZMIŞ

KUŞ GRİBİ İNSANDAN İNSANA BULAŞMAZMIŞ

  Bu haber 04 Agustos 2017, Cuma 17:59:57 eklenmistir.
KUŞ GRİBİ İNSANDAN İNSANA BULAŞMAZMIŞ Veterinerlik Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Işıdan, kuş gribinin insanlar üzerinde tedirginlik oluşturduğunu belirterek "Kanatlı virüslerin insanlara bulaşma ihtimali vardır.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Veterinerlik Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Işıdan, kuş gribinin insanlar üzerinde tedirginlik oluşturduğunu belirterek "Kanatlı virüslerin insanlara bulaşma ihtimali vardır. Sezonluk normal yaşadığımız gripler gibi insandan insana kolaylıkla bulaşan bir virüs değil" dedi.

Veterinerlik Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Işıdan, kentte Serpincik, Kumyurt ve Akören köyünde kanatlı hayvanların itlaf edilmesiyle gündeme gelen kuş gribi hakkında açıklamalarda bulundu. Işıdan, "İnsanlarda kuş gribi denilince bir tedirginlik elbette oluyor. Bunun nedeni de 2002 yılında yaşadığımız domuz gribi salgını gibi ve diğer salgınların ciddi kayıplara sebep oluyor olmasıdır. Tabi grip ile soğuk algınlığını birbirinden ayırmak lazım. Grip virüsleri virüs ailesine ait virüslerdir. Bunların da insanlarda yaygın görülen influenza A virüsü dediğimiz bir tipi insan, kanatlı ve domuzlarda grip hastalığına sebep oluyor. Bunlar solunum sistemindeki bir virüs yapısına sahip virüsler. Bu noktada da kanatlıların sialik asit çeşitli uyarıları alabilen veya insanlar ile domuzların sialik asit çeşitli uyarıları alabilenler arasında farklılıklar var. Dolayısıyla çok kolaylık ile kanatlıların influenza virüsleri insanlarda hastalık oluşturamaz. Diğer taraftan domuzların virüsleri ise biraz daha insanlara yakındır. İnsanlarda daha da tehlikelidir" dedi.

"KUŞ GRİBİ İNSANDAN İNSANA BULAŞMAZ"

Kanatlı hayvanlarda bulunan hastalık virüslerinin insana bulaşabileceğini söyleyen Işıdan, "Kanatlı virüslerin insanlara bulaşma ihtimali vardır. Fakat insandan insana bulaşmaz. Sezonluk normal yaşadığımız gripler gibi insandan insana kolaylıkla bulaşan bir virüs değildir. Fakat yoğun miktardaki virüse maruz kalma yoluyla kanatlıdan insana bulaşma potansiyeli vardır. Dolayısıyla kuş gribi insan sağlığı açısından çok önemli bir salgın değildir. Bunu net olarak söyleyebilmek için de bunların tüm gen enerjilerinin yapılıp daha önceki patojen (hastalık oluşturan mikrop) ve patojen olmayanlarla kıyaslama yapılmış olması gerekiyor. Kanatlıların kuş gripleri kanatlı sektörü için önemli bir hastalık oluşturur. Bu bir işletme ya da kümese girdiğinde yüzde 100'e varan ölümlere sebep olur. Ülkemizde bu alanda yoğun üretim yapan bir ülke olduğu için kuş gribi bizim için tehdit oluşturabilir. Bu açıdan bir virüsün görüldüğü yerde itlaf söz konusudur. Çünkü bunların tedavi edilebilmesi mümkün değildir. Kuş gribinden korunmayla ilgili en kesin yöntem hastalığın görüldüğü bölgedeki kanatlıların itlaf ve imha edilmesidir. Bunun dışında herhangi bir korunma yöntemi mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

 
 


ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.