Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Sivas’ta Zehirlenme Şüphesi
Sivas'ta 488 kişi zehirlenme şüphesi ile hastaneye akın etti.
VEREN: “ŞUANDA ÜNİVERSİTELERDE
Beyaz TV'de dün Özel olarak yayınlanan “15 Temmuz Destanı” adlı programa konuk o
Sivas'ta 15 Temmuz Demokrasi v
Sivas'ta "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında yapılan anma prog
Şehitlerimiz Sivas'ta Dualarla
Vali Davut Gül, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinli
BU GÖRÜNTÜ SİVAS’A, ÜNİVERSİTE
Akademik, idari ve işçi yaklaşık 5 bin çalışanı olan Sivas Cumhuriyet Üniversite
“Testis yiyen balık” şaka çıktı!

“Testis yiyen balık” şaka çıktı!

  Bu haber 06 Agustos 2017, Pazar 22:15:44 eklenmistir.
“Testis yiyen balık” şaka çıktı! Kızılırmak’ta bulunan pirana benzeri balık türü, Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından incelemeye alındı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Geçen günlerde Kızılırmak’ta bulunan pirana benzeri balık türü, Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri ve Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından incelemeye alındı. Bulunan balık türünün Güney Amerika’da tatlı suda yaşayan Pacu (paku) adı verilen bir tür olduğu saptandı. Bunun üzerine balığın piranalarla akraba olduğu ve ‘testis yiyen balık’ olarak bilindiği haber merkezlerine servis edildi.

soL’dan Ezgi Altınşık’ın aktardığına göre; piranaların yakın akrabalarından olan pacunun testis yeme hikayesi aslında bir şakadan ibaret. 2013 yılında Danimarka kıyılarında da aynı türe ait bir balık yakalandı. Bunun üzerine açıklama yapan Kopenhag Doğa Tarihi Müzesi’nden bir profesör “bu balıkların ana besin kaynağı olan ağaç yemişleriyle erkeklerin testislerini bazen karıştırabildiklerini” söylemişti. Haber hızla yayılmış, Danimarka ve İsveç medyası denize girilmemesi uyarısında bulunmuştu. CNN’in haberine göre, bir açıklama daha yapan Profesör Peter Rask Moller söylediğinin yarı-şaka olduğunu, o bölgede balığın bulunma ve saldırma olasılığının çok düşük olduğunu belirtmişti.

Michigan Üniversitesi’nde piranalar üzerine bilimsel araştırmalar yapan William Fink ise pacuların vejetaryan olduğunu ve henüz bildirilmiş bir insana saldırı vakasının bulunmadığını vurguladı. Fink, pacuların tuzlu ve soğuk suda yaşayamayacağını, bu nedenle denizde bulunan pacunun yakalanmadan hemen önce salındığını söyledi. Bununla birlikte şakayı yapan profesör de kamuoyundan özür diledi.

Pacuların dişleri piranaların aksine parçalamaya elverişli değil. Bu balık türü ağaçlardan suya düşen sert kabuklu yemişlerle besleniyor, dişleri de bu yemişlerin kabuklarını kırmak üzere evrilmiş. Elbette dişlerinin güçlü olması nedeniyle insanda yaralanmalara yol açabilir ancak henüz literatürde bildirilmiş bir insana saldırı vakası bulunmuyor. Dahası saldırının testislere yönelik olması da gerekmiyor.

 

Toplum sağlığı açısından Kızılırmak’taki pacu yoğunluğunun tespit edilip hızla müdahale edilmesi elzem. Bununla birlikte, topluma yönelik açıklamalarda bulunurken yanlış bilginin yayılmasını önlemek ve daha dikkatli olmak gerekiyor.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.