Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Sivas’ta Zehirlenme Şüphesi
Sivas'ta 488 kişi zehirlenme şüphesi ile hastaneye akın etti.
VEREN: “ŞUANDA ÜNİVERSİTELERDE
Beyaz TV'de dün Özel olarak yayınlanan “15 Temmuz Destanı” adlı programa konuk o
Sivas'ta 15 Temmuz Demokrasi v
Sivas'ta "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamında yapılan anma prog
Şehitlerimiz Sivas'ta Dualarla
Vali Davut Gül, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinli
BU GÖRÜNTÜ SİVAS’A, ÜNİVERSİTE
Akademik, idari ve işçi yaklaşık 5 bin çalışanı olan Sivas Cumhuriyet Üniversite
"Balkonda elimi indirdiğim doğru değil"

"Balkonda elimi indirdiğim doğru değil"

  Bu haber 24 Agustos 2017, Persembe 00:31:27 eklenmistir.
(FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan eski Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, "15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimi başarılı olsaydı gelen emirlere uymadığım için yargılanacaktım. Darbe girişimi başarısız oldu yine yargılanıyorum" dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında adı Sivas Sıkıyönetim Komutanı listesinde yer aldığı için meslekten ihraç edilen ve tutuklanan 5'inci Piyade Eğitim Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır hakkında 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek' ve 'Silahlı terör örgütü kurma veya yönetmek' suçlarından Sivas 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davaya devam edildi. Bugünkü duruşmaya Sivas E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Fatih Celaleddin Sağır, avukatları ve bir yakını katıldı. 

Duruşmada ilk olarak Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Sağır'ın da Harp Okulundan arkadaşı Tuğgeneral Mehmet Akyürek, SEGBİS aracılığıyla tanık olarak dinlendi. Aynı okulda okuduklarını ve Sağır'ı tanıdığını ifade eden Akyürek. "Ben kendisinin bu yapıda olduğunu bilmiyorum. Bu yapıya girmesi için de herhangi bir telkinde bulunmadım. Çok samimi değildik. Karakteri düzgün bir insan. Sert bir mizaca sahip, iyi bir askerdi. Bir cemaatin emrinin altına gireceği ve emir alacağını düşünmüyorum. Dürüst, çalışkan bir arkadaştı" dedi.

Dönemin Sivas İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan'ın, Sağır hakkındaki tanık ifadesinin okunmasının ardından savunma yapan Fatih Celaleddin Sağır, Çalışkan'ın ifadesinde geçen saatlerin çelişkili olduğunu söyledi. Sağır şöyle konuştu:

"İfadede yer alan saatler çelişkilidir. Yatsı namazı o sıra 22.00 sularında okunuyordu. Namazı kılmış, otele gitmiş 23.00'e yakın bir saat olmaktadır. Benim gece 02.00'da Valilik binasına geldiğimi söylüyor. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasını valilik binasında televizyondan izledim. Oturup hatta orada 2 bardak çay içtim. Basından öğrendiğimiz kadarıyla Cumhurbaşkanımızın konuşması saat 00.20 gibidir. Jandarma Komutanı Bektaş Aslan'ı aramış 'oradan kaç' demiş. Neden böyle ifade kullanmış. Bektaş Aslan'ın verdiği ifadeye göre 'darbeyi yapanlar FETÖ'cü sakın kaale alma' demiş. Konuşulmamış konuları konuşulmuş gibi göstermektedir. Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan güya 4 özel harekat polisiyle darbeye engel olacakmış. Sonra 15 kişi daha katılmış. Çalışkan'ın verdiği ifadeye göre karargahta araç hareketliliği olmuş. Karargaha gece 24.00'dan önce 2 araç giriş-çıkışı olmuştur. Valilikteki balkon konuşması ile ilgili aramızda böyle bir konuşma geçmemiştir. Hatta balkon konuşmasını yapması için Vali beye ilk söyleyen kişi benim. Balkonda konuşma yapmak için uzun süre balkonda megafon bekledik. Sonra konuşmalar oldu. Ben Valilik binasından gece 03.00 gibi ayrıldım. Üç dört kişi ile birlikte askeri gazinoya geçtik. Orada çay içtik. Ben darbeyle ilgili olarak orada Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlık döneminde 'Onlara karşı ne istediler de vermedik' sözünü hatırlatarak 'cezalarını çeksin nankörler' dedim. 'Devletin ekmeğini yiyip devlete ihanet edemezler' ifadelerini kullandım. Valilik binasına kaçta geldim, kaçta çıktım hepsi kayıtlarda mevcuttur."

Darbenin başarılı olması durumunda sıkı yönetim mahkemeleri tarafından yargılanacağını ifade eden Sağır, "Bana darbe emri akşam 22.15 civarında geldi ama ben o emre uymayarak Valilik binasına gittim. Eğer darbe başarılı olsaydı verilen emirlere uymadığım için yine yargılanacaktım. Darbe başarısız oldu yine yargılanıyorum. Ben gece 03.00'e kadar Valilik binasındaydım. Neden sabaha kadar alınmadım da alınmak için sabahı bekletildim. Gözaltına alınınca 'Devlet her türlü reaksiyonu göstermek zorundadır, görevini yapabilirsiniz' dedim. O esnada kamuflajlıydım. Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan üstümü değişmemi ve sonra gelip beni alacağını söyledi. Ben de kendisinin gelmesine gerek olmadığını kendim gideceğimi söyledim. Polislerle birlikte emniyet müdürlüğüne gittim'' dedi.

O gece Valilik binasında protokolün halkı selamlaması sırasında Belediye Başkanı Sami Aydın'ın elini kaldırması sırasında, kendisinin elini kaldırmadığı yönündeki iddialara da cevap veren Sağır, "Belediye Başkanı Sami Aydın benim elimi havaya kaldırırken ani ve hızlı bir şekilde elimi kaldırdığından omzumdaki rahatsızlıktan dolayı canım acıması reaksiyonundan elimi indirdim. Hatta 'Başkan beni aşağıya mı atacaksın' diye söyledim. Elimi indirmemin sebebi omzumdaki acının verdiği reflekstir. Diğer elim zaten Vali beyin eliyle birlikte havadaydı."

Sivas'ta darbeden zarar görmüş hiç kimsenin olmadığını söyleyen Fatih Celaleddin Sağır, kendisinin sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir üyesi olduğunu belirterek, "36 yıldır devletin bekası için teröristle mücadele ettim. Terörle yargılanmak benim için onur kırıcıdır. 15 Temmuz gecesi hainler Meclisi bombalayarak vicdanları öldürmüştür. Benim burada olmamı kader istedi. Beni adaletinize zarar getirmeyecek şekilde yargılayın. 249 insan bu ülkede şehit edildi. Sivas'ta darbeden zarar görmüş bir insan yok. Ülkenin insanını öldürmek için yemin etmedik. Biz gönlümüzü, aklımızı kimseye emanet etmedik. Bu ülkeyi koruyacağımız için yemin ettik. Bazıları ayağını kaldırıp yemin etmiş olabilir, onları göremedik" dedi.

Mahkeme heyeti Fatih Celaleddin Sağır'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek tanıkların dinlenmesi için duruşmayı Kasım'a erteledi.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.