Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
TANAL'DA, AİLECEK YÖNETİLEN ÜN
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde açılan sınavı, öğretim üyelerinin eş ve çocukl
CHP'Lİ KAYA SİVAS CUMHURİYET Ü
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde açılan kadro sınavlarını, aynı üniversitede gö
ABD Dışişleri Sözcüsü: "Türkiy
Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Türkiye’de bugün yaşananlar
Türkiye'yi kaybetmenin bedelin
ABD yönetiminin Türkiye'ye yönelik ekonomik savaş başlatmasıyla ilgili CNN Inter
Lavrov: ABD’nin yaptırımları g
ABD ve Türkiye arasındaki kriz gündemin ilk sırasını işgal ederken, Ankara'da kr
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'NİN KÜTÜPHANESİNDEN KİTAPLAR İMHA EDİLİYOR

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'NİN KÜTÜPHANESİNDEN KİTAPLAR İMHA EDİLİYOR

  Bu haber 12 Ekim 2017, Persembe 17:04:06 eklenmistir.
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'NİN KÜTÜPHANESİNDEN KİTAPLAR İMHA EDİLİYOR Yarkadaş: "Türkiye, yıllar sonra kitap toplatma ayıbını yaşıyor. Korkutucu bir sürecin işaretlerini görüyoruz."

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"CAN YÜCEL'İN KİTAPLARI İMHA EDİLDİ"

Yarkadaş, açıklamasında, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin kütüphanesinden Can Yücel'e ait kitapların toplatılarak imha edildiğine ilişkin iddiaya da yer verdi. CHP'li vekil, "Can Yücel'in şiirleri gericiliğe kurban ediliyor. Kitaplar kütüphaneden toplatılmış ve imha edilmiş. Konuyu araştırıyoruz. Şiire, öyküye, bilgiye düşmanlık, Türkiye'yi uçuruma sürükler" diye konuştu.

 

Yarkadaş, kitapların toplatılmasını TBMM'ye de taşıdı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Sulh Ceza Hakimlikleri'nin aynı gün üç kitabı birden toplatması ve kitapları 'yasadışı örgüt' diye tanımlaması, hem hukukun ayaklar altına alınması hem de düşünceyi ifade özgürlüğünün yok edilmesi anlamına gelir" dedi. Yarkadaş, kitapların toplatılmasını TBMM'ye de taşıdı soru öngergesi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kahta Cumhuriyet Savcılığı'nın  Faysal Dağlı'nın 1994'te Belge Yayınları'ndan basılan "Birakuji (Kürtlerin İç Savaşı)" kitabı, Aytekin Gezici'nin Tutku Yayınları'ndan basılan "Kürt Tarihi" isimli kitabı ile Fehim Taştekin'in 2016'da İletişim Yayınları'ndan çıkan "Rojava Kürtlerin Zamanı" isimli kitaplarına satış yasağı konulmasını ve toplatılmasını eleştirdi.

"DÜŞÜNCEDEN KORKMAYIN"

"Kitap toplatmak ile kitap yakmak arasında bir fark yoktur" diyen CHP'li Yarkadaş, "Siz o kitapları toplatınca, düşünceleri yok edebileceğinizi mi sanıyosunuz? Düşünceden neden bu kadar korkuyorsunuz?" tepkisini gösterdi.

Fehim Taştekin'in "Rojava - Kürtlerin Zamanı" adlı kitabının, bir süre önce çeşitli operasyonlarda ''suç delili'' olarak gösterildiğini de belirten Yarkadaş, "Yasal zemini olmayan bu zoraki kanıtı, şimdi Sulh Ceza Hakimliği eliyle meşrulaştırmaya çalışıyorlar" dedi.

Sulh Ceza Hakimliği'nin dünyada eşi görülmemiş bir karar aldığını ve "Bu kitap yasadışı örgüttür" dediğini aktaran Yarkadaş, "Haberi ilk duyduğumda, editörün yazım hatası sandım. Sonra birkaç kaynağa daha bakınca, kitabın gerçekten yasadışı örgüt olarak nitelendirildiğini gördüm. Her şeyi görmüştük de kitabın örgüt olduğunu görmemiştik. AKP iktidarı bize bunu da gösterdi" diye konuştu.

"KİTAPTAN ÖRGÜT OLUR MU?"

Bir kitabın örgüt olarak nitelendirilmesinin, ''ceza hukuku''nun temel ilkelerini ters yüz ettiğini belirten Yarkadaş, "Hakimlik, kitabı yaşayan bir organizma sanıyor ve kitaba örgüt nitelemesi yapıyor. Sanırım zorlama bir karar olduğu için, böyle absürt bir karara imza attılar" dedi.

Her üç kararın da bir an önce iptal edilmesi çağrısı yapan Yarkadaş, "Kitaba suç unsuru muamelesi yapmaktan vazgeçin. FETÖ, Ahmet Şık'ın basılmamış kitabını bomba ile eşdeğer tutuyordu. AKP ise, basılı kitaba örgüt diyor ve çıtayı daha da yukarı çekiyor. Ortaklıkları bozuldu, zihniyetleri ise değişmeden devam ediyor" ifadesini kullandı.

Bu kararlarla birlikte, kitap yazmanın ve yayınlamanın daha da zorlaşacağını belirten Yarkadaş, "AKP, çorak bir kültürel iklimin peşinde. Düşünmeyen, tartışmayan, sorgulamayan, merak etmeyen bir halk istiyorlar. Buna hepimizin itiraz etmesi ve bin çiçeğin açacağı, bin  fikrin yarışacağı bir ortamı sağlamamız gerekiyor" dedi.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.