Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Kamuda istifa furyası: Çareyi
Korona virüs ile kamuda binlerce emekli ve memur tayinini ve emekliliğini istedi
Prof. Dr. Tevfik Özlü'den topl
Normalleşme sürecinin başlamasıyla toplu taşıma araçlarındaki yüzde 50 yolcu taş
Normalleşme insanları isyan et
İçişleri Bakanlığı genelgesi ile 1 Haziran’da yeni normale geçilmesiyle birlikte
Mayıs ayı enflasyon rakamları
Enflasyon, mayıs ayında yüzde 1,36 artış gösterdi. Böylece yıllık enflasyon yüzd
Düşüş sürüyor; gram altında so
Altın fiyatlarında dalgalanmalar sürüyor. Hafta başında 380 lirayı gören gram al
'Sağlık sistemi çöküyor, hizmetler durma noktasında'

'Sağlık sistemi çöküyor, hizmetler durma noktasında'

  Bu haber 28 KASIM 2019, Persembe 14:03:48 eklenmiştir.
'Sağlık sistemi çöküyor, hizmetler durma noktasında' Sağlık sistemindeki sorunlarla ilgili bir açıklama yapan TBMM Sosyal İşler Komisyonu Sözcüsü Ünal Demirtaş, 'Kalp pili ve bazı stentler takılamıyor, nöro radyolojik işlemlerin yapılamıyor, kemoterapi ve anestezi ilaçları alınamıyor' dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Sözcüsü ve CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, Sağlık Uygulamaları Tebliği (SUT) fiyatlarının 11 yıldır güncellenmemesi nedeniyle üniversite hastanelerinin adeta borç batağına sürüklendiğini, sağlıkla ilgili cihazları alamaz hale düşürüldüklerini söyledi.

Demirtaş, “SUT’un özellikle güncellenmeyerek üniversite hastanelerinin kapatılmaya çalışıldığı şüphesi duyuyoruz” uyarısında bulunurken, konunun Meclis tarafından araştırılması için önerge verdi.

Demirtaş, son yıllarda şehir hastaneleri gibi devasa özel sektör yatırımlarının yapılması nedeniyle sağlıkta ciddi sıkıntıların yaşandığını, sağlığın hızla paralı hale dönüşmeye başladığını, kamu ve üniversite hastaneleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken sağlık sisteminin çökme aşamasına geldiğini söyledi. 11 yıldır güncellenmeyen SUT nedeniyle sağlık hizmetlerinde kullanılması zorunlu olan tıbbi cihaz, sarf malzemeleri ve ilaçların tedarik edilmesinde özellikle üniversite hastanelerinde halk sağlığını olumsuz olarak etkileyen büyük sorunlar yaşandığını belirten Demirtaş, şu tespit ve uyarılarda bulundu:

“Zorunlu durumlar dışında kalp pili ve bazı stentlerin takılamadığı, nöro radyolojik işlemlerin yapılamadığı, kemoterapianestezi ilaçlarının alınamadığı, ameliyatların ertelendiği, bazı tahlil ve tetkiklerin yapılamadığı ve hatta bazı hastanelerde basit sarf malzemelerinin bile tedarik edilmesinde ciddi problem yaşandığı görülüyor. 2008’den bu yana SUT’ta kısmen güncelleme yapılsa da önemli artış sağlanmadı. Oysa 11 yılda Dolar 4.5, Avro 3.5 kat arttı. Bugünkü SUT fiyatlarıyla malzeme alınması mümkün değil. Üniversite hastanelerinde hizmet durma noktasına geldi.”

'BÖYLE DEVAM EDERSE…'

CHP’li Ünal Demirtaş, soruna acilen çözüm bulunmaması halinde halkın sağlık hizmetlerine erişimi konusunda kritik rol oynayan ve üst düzey sağlık hizmeti verilen üniversite hastanelerinin kapısına kilit vurmak zorunda kalacağını ifade etti. Üniversite hastanelerinde sağlık hizmetinin en önemli unsurları olan araştırma ve eğitim de yapıldığına dikkat çeken Demirtaş, “Ne yazık ki, üniversite hastaneleri içinde SUT nedeniyle borç batağına saplanmayan yok. Tıbbi cihaz, sarf malzemesi ve ilaç satan şirketler piyasa fiyatının altında satış yapamadıkları gibi hastanelerden alacaklarını tahsil etmekte zorlandıkları için yüksek fiyatlarla satış yapmak istiyor. Bu da sistemin tıkanmasına yol açıyor” dedi.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!
Doğruya
Doğru
Bizim millet Tıp fakültesine borcu varmış diye gülerken, şimdide numune gidiyor. Eğer bu sıkıntılar devam ederse, tıp fakültesinden kaybettiğimiz doktorlarımız, numuneden de gidecekler ve Sivas doktorsuz kalacak, hepimiz Kayseriye, Malatyaya, Ankaraya koşucaz


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.