Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo
Kadın Anestezi Teknikeri Evind
Sivas’ta 2 çocuk annesi Numune Hastanesi personeli evinde ölü olarak bulundu. Si
Eşine özel kadro açan Rektöre
Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, eşi için kişiye özel bir ilan yayınl
Tabip odalarından Bakan Koca'y
Türkiye’de ‘normalleşme’ dönemi ile birlikte vaka sayıların tekrardan artış yaşa
Çin yeni virüse karşı uyardı:
Çin’de keneden bulaşan SFTS virüsünün yeni ve öldürücü bir salgına yol açtığının
Sivas'lı Polis kalp krizi geçi
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde görevi başında kalp krizi geçiren 32 yaşındaki p
Hükûmetin sağlık emekçileri için açıkladığı "1,5 milyarlık" pakette kimler yok?

Hükûmetin sağlık emekçileri için açıkladığı "1,5 milyarlık" pakette kimler yok?

  Bu haber 25 Mart 2020, Carsamba 06:01:41 eklenmiştir.
Hükûmetin sağlık emekçileri için açıkladığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün açıkladığı ek ödemelerle ilgili detaylar ortaya çıkıyor. Açıklanan pakette ise taşeronlar, güvenlik görevlileri, temizlik emekçileri ve ASM'de çalışan emekçiler yok.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını süresince; poliklinik randevuları, ameliyatlar ve hasta yatışları Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirler çerçevesinde azaltıldı. Zorunlu olmayan yatışlar ve ameliyatlar iptal edilirken, birçok hastanede bazı servisler kapatılarak coronavirüs vakalarına ayrıldı.

Hastanelerin borçları, ödeme katkı payları ve hazine katkıları çıkarıldıktan sonra kazanç, döner sermaye adı altında çalışanlara dağıtılırken; bazı hastaneler ise uzun süredir "Hastanenin borcu var, kâr etmiyor" diyerek bu ödemeyi yapmıyordu. Yapılan ödemeler ise kamuoyunda da tepkiyle karşılanan "performans sistemi" denilen bir sistem üzerinden yapılıyordu. Bu sistemde aslan payı idari kadroya gidiyor. İdari kadronun ardından eğitim görevlisi, uzman doktorlar ve pratisyenlere giderken eriyen paradan kalanlar hemşire, ebe gibi sağlık emekçilerine geliyor. Birçok hastanede hemşirelerin hiç ödeme almadığı dahi oluyor. Tabandan hesaplandığında dahi, bir hemşireyle bir uzman arasında kadrosuna göre 4-5 kat fark olduğu belirtiliyor.

Performans sistemi 3 aylığına ötelendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklama sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken sağlık emekçilerine 3 bin 600 ek gösterge verilip verilmeyeceği sorusu üzerine, "Sağlık personelimize yönelik, özellikle şu dönemde üç aylık performansın devre dışı kalarak tavandan ödenir olması, sadece bir aylık bu anlamdaki maliyetin 1,5 milyar lira olduğunu söylemek istiyorum. Üç ay devam ediyor olacak." ifadelerini kullanmıştı.

Bakanın maliyeti dillendirmesi kamuoyunda tepki çekerken, eleştirilen performans sisteminin de bu dönemde terk edilmesi sistemin sağlamlığını sorgulatmıştı. Bakanın açıklamasında herkesin "tavandan" ücret alacağı açıklamasının detayları ise dikkat çekici. Zira sağlık emekçilerinin, bunun belli bir grubun kaybına yönelik olduğu yönünde itirazları var. Ameliyatların iptal olması üzerine geliri düşen hekimlerin kaybının önüne geçilmesi amaçlı böyle bir sistemin kurulduğu yönünde eleştirilerde bulunan sağlık emekçileri, "Aslında ekstra bir ödeme bizlere yapılmıyor. Bakanlık, hastalıklı bir sistemi 3 aylığına ötelemiş olacak" diye konuştu.

Üvey evlat-öz evlat ayrımı

İşin diğer boyutu ise taşeron çalışanlar. Türkiye'nin her yerinde ve hemen her sektörde güvencesiz, düşük ücretlerle ve kendi deyişleriyle 'üvey evlat' muamelesi görerek çalışan taşeron işçileri, hastanelerde de bu muameleye tabi tutuluyor. Hastanelerde çalışan ve coronavirüs hastaları ve şüphelileriyle en yakından temas kuran temizlik işçileri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "1,5 milyarlık" paketinde yer almıyor. Bununla beraber bakanlık kadrosunda yer alan hasta bakıcılar, güvenlik görevlileri, veri elemanları ve ASM'de çalışan sağlık emekçileri de bu uygulamadan yararlanamazken, taşeron işçiler "Öz evlat, üvey evlat ayrımı yine ortaya çıkıyor. Bu durum, hastanedeki iş barışını da bozuyor" ifadelerini kullandı.

 
ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.