Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx
Antakya Medeniyetler Korosu Ko
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu - Dünya İnsan Hakları Günü Antakya Med
Erinç Sağkan'a sosyal medyad
Türkiye Barolar Birliği'nin 36'ncı Olağan Genel Kurulu'nda, Erinç Sağkan y
TBB'nin yeni başkanı belli o
Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı Erinç Sağkan oldu.
Musaoğlu: “Ayrımcılıkla
Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Muhittin MUSAOĞLU çoşkulu bir kalabalık
Sivasspor Alanyaspor'u tek gol
Demir Grup Sivasspor, Spor Toto Süper Lig'in 15. haftasında deplasmanda Aytemi
AYM OĞUZ DEMİRKAYA HAKKINDA BASIN DUYURUSU YAPTI....

AYM OĞUZ DEMİRKAYA HAKKINDA BASIN DUYURUSU YAPTI....

  Bu haber 20 Agustos 2021, Cuma 01:31:25 eklenmitir.
AYM OĞUZ DEMİRKAYA HAKKINDA BASIN DUYURUSU YAPTI.... Anayasa Mahkemesi resmi twitter hesabı ve web sitesinden İnternet Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzm.Oğuz Demirkaya hakkında verilen karar ile ilgili BASIN DUYURUSU yaptı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

BASIN DUYURUSU

 

BB 56/21

İnternet Gazetesinde Yer Alan Haberlerin Altına Yazdığı Yorumlar İçin Cezalandırılması Nedeniyle İfade Özgürlüğünün İhlal Edilmesi

 

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü 18/5/2021 tarihinde, Oğuz Demirkaya (B. No: 2018/15033) başvurusunda, Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiştir.

 

Olaylar

Başvurucu, soyadı Mazlum olan müşteki ile aynı üniversitede görev yapmaktadır. Başvurucu, bir internet gazetesinde yer alan bazı haberlerin altında müştekiyi hedef aldığı iddia edilen üç paylaşımda bulunmuştur. Müşteki, başvurucunun hakaret suçundan cezalandırılması istemiyle hakkında şikâyette bulunmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesi üzerine yargılamayı yapan Asliye Ceza Mahkemesi (Mahkeme) başvurucunun hakaret suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar vermiştir. Kararı temyiz eden başvurucu temyiz dilekçesinde; müştekinin soy isminin mizah yapmaya müsait olduğunu, şikâyete konu ifadeleri rencide etmek amacıyla kullanmadığını beyan etmiştir. Temyiz üzerine kararı inceleyen Yargıtay hükmü onamıştır.

İddialar 

Başvurucu, bir internet gazetesinde kullandığı ifadeler nedeniyle hapis cezası ile cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini ileri sürmüştür. 

Mahkemenin Değerlendirmesi 

Başvuru konusu olayda Mahkeme; başvurucu ile müşteki arasında bir husumet bulunup bulunmadığını, buna paralel olarak başvuruya konu ifadelerin dile getirilme nedenini, söylenen sözlerin arka planı olup olmadığını tartışmamıştır. Başvurucunun söz konusu paylaşımları müştekinin daha öncesindeki birtakım davranışları nedeniyle mi yoksa tamamen keyfî olarak mı yaptığı açıklığa kavuşturulmamıştır.

Müştekiyi hedef alarak yaptığı kabul edilen paylaşımlarda yer alan ifadeleri başvurucunun hangi anlamda kullandığı ve hangi ifadelerin ne şekilde muhatabını rencide ettiği de Mahkeme tarafından değerlendirilmemiştir. Mahkeme yalnızca başvurucunun paylaşımında geçen ifadelerin eleştiri sınırlarını aşan, kaba ifadeler olduğu değerlendirmesinde bulunup hakaret suçunu oluşturduğu sonucuna varmış ve başvurucuyu mahkûm etmiştir.

Mahkeme, taraflar arasındaki olayların ve yapılan paylaşımların bütününe bakarak başvurucunun ifade özgürlüğü ile müştekinin şeref ve itibarın korunması hakkı arasında bir denge kurmaya çalışmamış; yalnızca soyut bir değerlendirmeyle yetinerek söz konusu ifadelerin hakaret suçunu oluşturduğunu kabul etmiştir. Hukuk sisteminde daha hafif çok sayıda müdahale olanağı varken başvurucunun oldukça ağır bir ceza ile cezalandırılması ve üstelik cezanın kanuni sonucu olarak kamu görevinden yasaklanması orantısız bir müdahale olmuştur.

Sonuç olarak başvurucunun hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûmiyetinin zorunlu bir ihtiyacı karşıladığı ve amaca ulaşmak bakımından orantılı olduğu ortaya konulamamıştır. Derece mahkemelerinin ileri sürdüğü gerekçeler başvurucunun ifade özgürlüğü hakkına yapılan müdahale için ilgili ve yeterli olarak kabul edilemez. 

Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiştir.  

URL: https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberler/bireysel-basvuru-basin-duyurulari/internet-gazetesinde-yer-alan-haberlerin-altina-yazdigi-yorumlar-icin-cezalandirilmasi-nedeniyle-ifade-ozgurlugunun-ihlal-edilmesi/


ETKETLER : OĞUZ DEMİRKAYA, ANAYASA MAHKEMESİ, AHMET MAZLUM, CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
sanalbasin.com üyesidir
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.